Boards and Committees

2018-2019 Executive Board 

2018EC.jpg

  • President: Mohammed Haque, Northern Moraine Water Reclamation District
  • Vice President - Administration: Beth Vogt, Fox River Water Reclamation District
  • Vice President - Technical: Brandon Janes, Village of Deerfield
  • Member-at-Large (2018-2020): Kay Anderson, American Bottoms Regional Wastewater Treatment Plant
  • Member-at-Large (2018-2020): Monte Cherry, Danville Sanitary District
  • Member-at-Large (2017-2019): Jennifer Wasik, MWRD of Greater Chicago
  • Member-at-Large (2017-2019): Steve Maney, Wheaton Sanitary District
  • Immediate Past President: Doug Kissel, Village of Plainfield
  • Association Treasurer: Jimmie Delgado, Fox Metro Water Reclamation District
  • Senior Advisor:  Larry Cox, Downers Grove Sanitary District
  • Executive Director: Kevin Burke III, Springfield

Committee Appointments 2017-2018  (Will be updated soon)

  • General Administration: Co-Chair - Clay Campbell, Downers Grove Sanitary District, Jim Holzapfel, City of Naperville, Brandon Janes, Village of Deerfield
  • Program and Site: Chair-Doug Kissel, Village of Plainfield
  • Technical: Chair - Mohammed Haque, Lakes Region Sanitary District

Technical Subcommittees

  • Administration Subcommittee: Co-Chairs -  Kim Lytle, Urbana-Champaign Sanitary District & Clay Campbell, Downers Grove Sanitary District
  • Legislative Subcommittee: Co-Chairs - Clay Campbell, Downers Grove Sanitary District & Mohammed Haque, Lakes Region Sanitary District
  • Legislative Liason: Chair-Jennifer Hindel, Thorn Creek Basin Sanitary District
  • Pretreatment Subcommittee: Chair - Joe Robinson, North Shore Water Reclamation District
  • Collection Systems Subcommittee: Co-Chairs - Tom Meyer, Greater Peoria Sanitary District & Nick Menninga, Downers Grove Sanitary District
  • Water Quality Subcommittee (General): Chair - Kay Anderson, American Bottoms Wastewater Treatment Plant
  • Water Quality Subcommittee (Nutrients/TMDLs): Chair - Rick Manner, Urbana/Champaign Sanitary District
  • FPA Subcommittee: Chair - Wally Van Buren, Downers Grove Sanitary District
  • Stream Use Classification Subcommittee: Chair - Nick Menninga, Downers Grove Sanitary District
  • Energy:  Chair:  Nick Menninga, Downers Grove Sanitary District
  • Stimulus - State Revolving Loan:  Chair: Monte Cherry, The Danville Sanitary District
  • Blending:  Chair:  Jennifer Hindel, Thorn Creek Basin Sanitary District
  • Ad Hoc - Statewide Environmental Utility:  Chair:  Jennifer Wasik, MWRDGC
  • Biosolids Nutrients:  Chair - Albert Cox, MWRDGC
  • Ammonia:  Chair - Mike Holland, Kishwaukee Water Reclamation District